O wodolocie

Wodolot to taka jednostka pływająca napędzana silnikiem wodnoodrzutowym charakteryzująca się zaczepionymi pod kadłubem płatami nośnymi, które powodują, że wodolot wynurza się z wody wraz ze wrostem prędkości jednostki (sprawia wrażenie jak by leciał). Dzięki temu zmniejszone zostają opory które stawia przed wodolotem woda. Dzięki temu nasz rzeczny statek może osiągnąć znaczne prędkości, często przekraczające 90km/h. Szczecin jest miastem które od 2008 roku udsotępnia mieszkańcom możliwość przelotu do Świnoujścia


Wodoloty są wykorzystywane i w żegludze śródlądowej i przybrzeżnej. Używa ich także armia. Główną zaletą wodolotów jest możliwość osiągania bardzo dużej prędkośći, przy stosunkowo niewielkiej mocy silnika (w porównaniu z innymi statkami). Największą zaś wadą są małe rozmiary. (Wodolot nie możę za dużo ważyć żeby mógł się unieść)

Wśród wyprodukowanych dotąd wodolotów największą prędkość uzyskał wodolot zaprojektowany przez firmę Hydrofoils Incorporated. Prędkośc ich statków wynosiła 70 węzłów co daje ok. 130 km/h.

Najszybszym zbudowanym kiedykolwiek wodolotem na usługach armii był radziecki Sokoł, który przy 465 tonach wyporności osiągał prędkość 60 węzłów. Wodoloty są istotnym punktem w żegludze śródlądowej.